Krátké aktuality - archiv
  2005 < 2006 < 2007 < 2008 < 2009          
             
   Říjen 2012    Listopad 2012    Prosinec 2012  
             
             
   Červenec 2012    Srpen 2012    Září 2012  
          28.9.2012 - Na Marsu kdysi mohla být tekoucí voda a tedy i podmínky vhodné pro vznik života. Podle vědců to dokazují oblázky, které po sedmi týdnech průzkumů nalezlo americké vozítko Curiosity. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zveřejnil fotografie ukazující horniny tvořené pískem a ohlazenými kamínky, jež prý svůj tvar získaly nejspíš právě díky vodní erozi.
27.9.2012 - Astronomové objevili další planetu, u které předpokládají vhodné podmínky pro existenci života. Nachází se v souhvězdí Mečouna zhruba 49 světelných let od Země a obíhá kolem své hvězdy - červeného trpaslíka - v obyvatelné zóně.
26.9.2012 - Papyrus naznačující, že Ježíš Kristus měl manželku, je podvrh. Uvedl to Vatikán prostřednictvím svého listu L'Osservatore Romano. Komentář napsal šéfredaktor listu Gian Maria Vian.
 
             
   Říjen 2012    Listopad 2012    Prosinec 2012  
             
             
   Říjen 2012    Listopad 2012    Prosinec 2012  
             
             
   Říjen 2011    Listopad 2011    Prosinec 2011  
             
             
   Říjen 2010    Listopad 2010    Prosinec 2010  
             
             
   Červenec 2010    Srpen 2010    Září 2010  
  16.7.2010 - Vědci z CERNu věří, že budou schopni pozorovat takzvaný Higgsův boson. Tato teoreticky existující "božská částice" měla po velkém třesku před 13,7 miliardy let umožnit ostatním částicím vytvoření hmoty. Vědci v LHC napodobují podmínky, za nichž se těsně po velkém třesku formovala hmota a vesmír. To jim má mimo jiné umožnit blíže prozkoumat elementární už objevené částice a prokázat existenci Higgsova bosonu, jenž se ve standardním modelu částic předpokládá zatím jen teoreticky.
12.7.2010 - Kamenný památník Stonehenge v jižní Anglii má stejně starého dvojníka. Jen kilometr od něj totiž archeologové objevili podobný kruhový útvar. Podle nich pochází z přibližně stejné doby jako Stonehenge. Podle archeologů má nově objevená památka dva vchody - jeden na severovýchodě a druhý na jihozápadě - a je v průměru o pět metrů menší než Stonehenge. Uvnitř kruhu je patrný pozůstatek kamenné mohyly.
1.7.2010 - Archeologové poprvé doložili osídlení Velehradu v době Velké Moravy. V místě baziliky našli keramiku z 9. století. Dosud se o to vedly spory. Při záchranných pracích na velehradské bazilice objevili velkomoravskou keramiku. Zároveň jde o nejstarší doklad osídlení Velehradu, řekl vedoucí výzkumu Zdeněk Šenk ze společnosti Archaia Olomouc. Archeologové odkryli i hroby s kosterními pozůstatky ze 13. století a důmyslný systém odvodňovacích kanálů.


 
  4.8.2010 - Ohromnou repliku starobylého Šalamounova chrámu se rozhodli zbudovat zástupci jednoho z evangelikálních hnutí v brazilském Sao Paulu. Dvanáctipatrový chrám pro 10 tisíc věřících bude dvakrát vyšší než socha Krista Spasitele, jež se tyčí nad Rio de Janeirem. Stavební materiál si Brazilci nechají poslat až z Izraele.
 
     
             
   Duben 2010    Květen 2010    Červen 2010  
  28.4.2010 - Egyptští archeologové slaví úspěch. V oáze Fajjúm severně od jezera Karún objevili přes tři stovky unikátních bronzových mincí z dob krále Ptolemaia III.. Také našli pravěké šperky z peří a přes čtyřicet milionů let starou velrybí kostru.
22.4.2010 - Evangeličtí odborníci z Číny a Turecka se domnívají, že na turecké hoře Ararat objevili zbytky biblické Noemovy archy. Nyní žádají, aby UNESCO jejich objev po dobu bádání zapsalo mezi světová dědictví. Údajné zbytky bájné archy badatelé objevili ve čtyřech tisících metrech nad mořem. To prý vylučuje, že by šlo o lidské sídlo. Ta totiž nikdy předtím nebyla objevena nad 3500 metrů nad mořem. Dřevěná struktura pochází podle výsledků analýzy radioaktivního uhlíku C 14 z doby před 4800 lety.
10.4.2010 - Kolonii zvláštních mikrobů velkou jako Řecko našli vědci na dně oceánu u západního pobřeží jižní Ameriky. Mikroorganismy žijí bez kyslíku a světla a vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o jedny z nejstarších obyvatel planety
2.4.2010 - Přes dva miliony let stará kostra dítěte, kterou tým paleontologů objevil v Jihoafrické republice, zřejmě přepíše historii lidského druhu. Vědci věří, že se jim v jeskyni Malapa podařilo najít pozůstatky dosud neznámého předchůdce člověka, který by měl tvořit vývojový mezistupeň mezi primáty a druhem Homo habilis
  29.5.2010 - Egyptští archeologové objevili asi 100 kilometrů jižně od Káhiry 57 starověkých egyptských hrobek. Mnohé z nich obsahují malovaný dřevěný sarkofág, v němž je uložena mumie.
18.5.2010 - Zastánci teorie, že moderní lidé pocházejí i z neandertálců, získali silný argument. Vědci poprvé rozluštili část genotypu této vyhynulé vývojové větve. Ke genomu moderních lidí přispěla až čtyřmi procenty, oznámili v časopise Science. Dřívější bádání přitom naznačovalo, že neandertálci vymřeli i kvůli lidem.
3.5.2010 - Vědci z NASA plánují téměř tři desítky robotických misí. Chtějí najít život na planetách obíhajících kolem našeho Slunce. Největší pozornost zaměří na Mars. "Astrobiologie a hledání života je skutečně klíčovou částí toho, co bychom měli napříště dělat při zkoumání sluneční soustavy," cituje agentura AFP Steva Squyrese, planetologa Cornellovy univerzity v New Yorku. Squyres je zároveň předsedou výboru americké Akademie věd pověřeného vydáváním doporučení pro výzkum NASA.  
  22.6.2010 - Klimatologové z Českého hydrometeorologického ústavu pracují na projektu, který by měl ukázat, jak se změní klima v republice za sto let. Například v Královéhradeckém kraji by průměrné teploty mohly vzrůst o tři až tři a půl stupně Celsia.
15.6.2010 - Genetici, archeologové a antropologové plánují zkoumat ostatky českých knížat a králů. Na základě nejmodernější metody, testů DNA, chtějí zjistit, kdo a kde leží nebo za jakých okolností zemřel. Může se tak třeba ukázat, že Přemyslovci pocházejí z německého Oldenburgu, tak jako ruští carové nebo dánští, švédští a norští králové.
10.6.2010 - Italští archeologové objevili v římských katakombách svaté Tekly unikátní fresky zobrazující apoštoly Petra, Pavla, Ondřeje a Jana. Malby pocházejí z konce 4. století a podle expertů to jsou nejstarší malby tohoto typu. K odhalení fresek použili restaurátoři speciální laser.
 
             
   Leden 2010    Únor 2010    Březen 2010  
  3.1.2010 - V Izraeli rozluštili nejstarší hebrejský nápis z dob krále Davida - jsou to instrukce, jak se chovat k chudým, k otrokům, cizincům, vdovám a sirotkům.
 
  25.2.2010 - Pozoruhodný objev se podařil archeologům z Akademie věd při záchranném výzkumu na Pražském hradě. Kromě další části nejstaršího opevnění objevili vyrytý schematický nákres, možná vyobrazení některé hradní stavby. Jde o první objev svého druhu v Praze.
21.2.2010 - Tajemství posledního odpočinku svaté Anežky České žije dál. Archeologové ráno vyvrtali sondážní otvor do krypty, kterou objevili v Haštalském kostele, mikrokamera ale ostatky světice nenašla. V kryptě jsou rakve a kosterní pozůstatky z 18. století.
13.2.2010 - S osmdesátiprocentní pravděpodobností Česko čeká několik let poměrně chladného počasí. Tvrdí to geolog a klimatolog Václav Cílek.
6.2.2010 - Egyptští památkáři dokončili po osmi letech rekonstrukci kláštera svatého Antonína poblíž Rudého moře. Patron kláštera svatý Antonín Veliký je považován za zakladatele křesťanského mnišství. Do odlehlé hornaté krajiny poblíž Rudého moře se uchýlil na konci 3. století našeho letopočtu. Po jeho smrti v roce 356 následovníci postavili klášter, který je využíván dodnes. Bydlí v něm asi 120 mnichů a navštěvují ho miliony křesťanských poutníků.
  27.3.2010 - Kostra leží v hrobě obličejem dolů, v ruce drží staré mince. Archeologové nad tímto objevem zajásali. Zhruba sedm set let staré pozůstatky, které odkryli při vykopávkách v Hrádku nad Nisou, pravděpodobně patřily čarodějnici nebo vampýrce, hlásily původní informace. Pak se ukázalo, že možná patřily muži.
20.3.2010 - Snad všude, kam kopli, našli archeologové pozůstatky minulosti. Obchvat Kolína teď díky nálezům bude možná nejznámější silnicí ve Středočeském kraji, alespoň mezi odborníky. Tisíce nálezů z kolínského obchvatu jsou nyní v laboratořích. Byl to největší záchranný výzkum Archeologického ústavu. Nalezly se čtyři neolitické rondely, které patří svým rozměrem k největším v Evropě. Archeologové narazili na pravěké i středověké osídlení, na desítky hrobů a tisíce úlomků keramiky či skla. Největší skupinu nálezů tvoří zlomky keramických nádob.
2.3.2010 - Čeští archeologové zřejmě přepíší učebnice dějepisu. Podařilo se jim totiž nalézt dosud nejstarší důkaz osídlení Mezopotámie. V kurdském městě Arbílu v severním Iráku objevili kamenné nástroje staré asi 150 tisíc let. Žádná z předchozích archeologických výprav se tak starými nálezy pochlubit nemůže.