Literatura 
   Judaismus
 
Kurt Schubert, Židovské náboženství v proměnách věků, Vyšehrad, 2002  Autor v této práci provází čtenáře izraelskými dějinami od jejich počátků až do našeho století a všímá si všech významných témat židovského náboženství, jakými jsou jediný Bůh, mocnosti zla, stvoření a člověk, mesianismus, eschatologie, náboženská filosofie, kabala, chasidismus aj. Kniha je určena studujícím všech humanitních oborů a zájemcům o základní inspirační zdroje evropské a severoamerické kultury.
Karol Efraim Sidon, Návrat Abrahamův, Půdorys, 1995
Tomáš Pěkný, Historie Židů v Čechách a na Moravě, Sefer, 2001 Druhé přepracované vydání úspěšného titulu, mapujícího historické osudy židovského národa na území českého (československého) státu od jejich příchodu někdy v 9. století až po novodobé tragické vyústění jejich evropského přítomnosti. Mimo chronologického sledu událostí ovšem kniha obsahuje také židovské reálie - svátky, Tóra, synagogy, obec apod. Jiří Rulf, REFLEX, 6.6.2002 (...) Tomáš Pěkný (1943) se ve svém po mnoho let vznikajícím (první verze vyšla ještě v samizdatu) díle HISTORIE ŽIDŮ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ (druhé, opravené a pře pracované oficiální vydání připravilo opět nakladatelství Sefer) pokusil shromáždit mnohdy roztroušené i chybějící informace a umožnit tak první krok k vlastní české reflexi nad historickým vývojem vztahů k Židům, k reflexi, která je nezbytná nejen z hlediska obecně lidského, ale také i z hlediska tzv. české otázky. Se židovstvím i lidstvím, jak známo už od dob Masarykových, totiž tato otázka souvisí.
Paul Johnson, Dějiny židovského národa, Rozmluvy, 1996 Publicistický pohled na dějiny a kulturu židovského národa, jehož osudy jsou spojeny s vyvolením a zatracením. Národa, který neměl svou zem, byl pořád štvancem a odolával neustálému pronásledování, jež vyvrcholilo v tragédii holocaustu. Židé patřili též mezi významné představitele západní vědy a uměleckého světa, jejich připomínka je tak náhledem do svědomí Evropy.
Perle Besserman, Kabala a židovská mystika, Pragma, 2003 Od biblických dob po současnost zkoumají židovští mystici skrytá tajemství tóry ve snaze dosáhnout jediného cíle: ztratit sám sebe v nekonečné "nicotě" (Ejn Sof) a sjednotit se s Bohem. Tato kniha, jazykem přístupným nováčkům, poskytuje úvod do složitého světa kabaly a židovské mystiky. Perle Besserman, která má rozsáhlé zkušenosti s meditační praxí, zdůrazňuje duchovní disciplíny kabaly, založené na spravedlivém životě, zbožných praktikách a meditaci. Diskutuje o kabalistickém vesmíru a deseti sefirách, židovských meditačních technikách a pokynech pro začátek meditace, mysticích a učitelých od rabína Akivy k Baal Šem Tovovi a Aryehu Kaplanovi, rozebírá často složitý vztah mezi kabalou a judaismem středního proudu stejně jako včlenění starodávné moudrosti židovské mystiky do života v současném světě.
Friedrich Weinreb, Symbolika biblického jazyka Úvod do struktury hebrejštiny, Hermann a synové, 1995 Stručný, ale spolehlivý úvod do chasídské větve židovské kabaly. Slovo "kabala" bývá častokrát neprávem spojováno s blouznivým mysticismem, s nímž se dnes možno setkávat přes míru. Pravým významem slova však není nic jiného než "tradice" či "podání" - tedy dávná tradice židovských učenců, opírající se o svatá Písma i o nepředpojaté lidské myšlení. Prof. Weinreb tak otvírá zájemcům stezku vedoucí k pochopení podstaty lidské řeči, k porozumění hlubšímu smyslu biblických textů i k sebezdokonalování člověka při vědomí božského úmyslu se světem i s lidstvem.
Gershom Scholem, Od Berlína k Jeruzalému Vzpomínky na mládí, Periplum, 2003 Gershom Scholem (1897-1982) významný židovský myslitel, znalec Kabaly, ve svých pamětech zaznamenává události svého života od dětství v berlínské židovské rodině. Líčí cestu z asimilovaného prostředí k poznání a přijetí židovství, které vyvrcholilo odchodem do Palestiny ve 20. letech XX. století. Popisuje setkání s mnoha osobnostmi vědy a filosofie, které ovlivnily jeho myšlení, a to jak v Berlíně, Lipsku a Mnichově, kde studoval, tak v Jeruzalémě, kde zakotvil, a kde jeho vzpomínky také končí.
Z´ev ben Shimon Halevi, Škola duše Její cesta a úskalí, Volvox Globator, 2003 Autor je jedním z nejvýznamnějších kabalistů současné epochy. Tuto knihu napsal pro studenty kabalistické tradice, aby vytyčila styčné body a zmapovala historii a pozadí tohoto ezoterického učení – aby je přiblížila moderním lidem, kteří si chtějí vytvořit svoji vlastní "školu". To se děje mnoha různými způsoby, které Haleviho publikace podrobně popisuje. Autor zmiňuje i problémy, které se objevují, když se sejdou lidé různé pokročilosti a intelektuální úrovně. Jde vlastně o jakousi osobní konverzaci s S. Halevim a konečným výsledkem může být rozhodnutí žít "školu duše" ve svém vlastním životě
Marc Stern, Svátky v životě Židů Vzpomínání - Slavení - Vyprávění, Vyšehrad, 2002 Bezprostředním podnětem k napsání této knihy byly přednášky o judaismu, které autor pronesl roku 1996 na univerzitě v Osnabrücku. Nejprve v nich vysvětluje povahu a strukturu židovského kalendáře, pořadí svátků v průběhu roku a význam modlitby v židovské duchovní tradici. Poté se zabývá jednotlivými svátky. jejich vznikem, konkrétním svátečním rituálem, jeho vývojem i způsobem, jak tyto významné chvíle prožívají mnohé židovské rodiny. Svůj výklad ilustruje ukázkami bohatého vypravěčského umění chasoidských příběhů. Živě představený „židovský rok“ se tak čtenáři stává nejen zdrojem cenných informací, ale přímo inspirací k zamyšlení nad vlastním životem. Autor přednáší židovskou teologii na univerzitě v Osnabrücku a zároveň je v tomto městě rabínem židovské komunity.
Maurice-Ruben Hayoun, Židovské osvícenství II. Mezi Cordóbou a Berlínem, Volvox Globator, 2000 Vývoj židovského filosofického myšlení zaznamenal pozoruhodný vývoj a prošel za uplynulá staletí mnoha změnami. Ve svém komplexu pak tvoří neuvěřitelný soubor filosofických poznatků, jejichž dosah je slovy nepopsatelný. Přesto se známý francouzský filosofa a spisovatel, odborník na judaismus M.R.Hayoun, pokusil tento prostor zmapovat. Druhý díl této obsáhlé práce, který navazuje na díl předchozí a mapuje vývoj židovského judaismu od 18. století, tedy tam, kde první díl "Duchovní světla mezi Córdobou a Berlínem" byl ukončen, téměř k současnosti.
David Flusser, Esejské dobrodružství, Oikoymenh, 1999 Kniha předního židovského novozákoníka sleduje vliv, který má essejství, odštěpená židovská sekta z doby přelomu letopočtu, na formování některých základních linií křesťanství.
Mystické příběhy Zoharu, Volvox Globator, 1999 Zohar (Kniha záře), sestavený na konci 13. století, je ústředním textem židovské mystické tradice, jakousi "Biblí kabalistů". Mnoho příběhů a četných parabol se opírá o řadu kázání Tóry – Pěti knih Mojžíšových – neboli první části hebrejské Bible. Kniha Aryeha Winemana obsahuje osm nejpoutavějších příběhů Zoharu spolu s rozsáhlým poznámkovým aparátem a zasvěceným komentářem
Martin Prudký, Zvláštní lid páně Křesťané a židé, CDK, 2000 Studie předního českého starozákoníka, žáka profesora Hellera, která se zabývá oddělením církve od synagogy v rané etapě křesťanství a vznikem zvláštního křesťanského společenství, a to na základě znalosti Starého i Nového zákona a dalších textů (Justin Martyr, Melito ze Sard, synagogální liturgie apod.)
Günter Stemberger, Talmud a Midraš Úvod do rabínské literatury, Vyšehrad, 1999 Dílo světově uznávaného znalce judaistiky představuje aktuální a úplný přehled rabínské literatury i bibliografie tohoto oboru. Kniha je rozdělena do tří částí. Nejprve seznamuje autor čtenáře s dobovými souvislostmi rabínského židovství a s jeho ústředními důrazy, věnuje pozornost jazykům rabínského písemnictví, jeho literárnímu aspektu a metodice práce s ním. Druhá část je věnována literatuře, která souvisí s oběma talmudy, rozsáhlými sbírkami židovského písemnictví, jak během prvních staletí n.l. vznikly ve dvou redakcích jako tzv. talmud jeruzalémský a bybylónský. Třetí část knihy představuje žánr midrašů, jenž budí v poslední době i zájem křesťanských biblistů, neboť jeho metodika vrhá nové světlo na některé myšlenkové postupy biblických knih. Bibliografie zahrnuje evropskou, americkou i izraelskou oblast. Kniha je určena zájemcům o judaistiku, biblistiku, teologii, dějiny kultury a religionistiku.
Knihy tajemství a moudrosti I. Mimobiblické židovské spisy: Pseudepigrafy, Vyšehrad, 1999
Knihy tajemství a moudrosti II. Mimobiblické židovské spisy: Pseudepigrafy, Vyšehrad, 1999
Knihy tajemství a moudrosti III. Mimobiblické židovské spisy: Pseudepigrafy, Vyšehrad, 1999 Anotace Mimobiblické židovské spisy - pseudepigrafy. Z původních pramenů přeložil kolektiv pod vedením Zdeňka Souška
Ladislav Moučka, Sefer Jecira (pražská), Půdorys, 1997 Po vydání knihy Posvátná geometrie aneb zrození hvězdy, která je celá postavena na prostorových vztazích idejí obsažených v Sefer Jeciře, se o toto kabbalistické dílo zvýšil zájem. Proto jsme se rozhodli provést třetí upravené vydání. Bez znalosti Sefer Jeciry - Knihy utváření nelze na poli kabbaly v podstatě dosáhnout žádného výsledku. Pod jejím zdánlivě jednoduchým obsahem je skryta velkolepá syntéza náboženských a hermetických nauk provázející člověka na jeho cestách za poznáním božích tajemství.
František Kabelák, Kniha tajemství velikého šému Magické charaktery zvířetníku, Horus Doplněk ke knize "Kabalistické zasvěcení" obsahuje 36 barevných magických pantáklů, 72 evokačních charakterů géniů a 72 protigéniů. Faksimile původního vydání edice Eulis (pouze 10 výtisků), jde o 1. knihu kabal. schémat. "Magické charaktery zvířetníku" vycházejí rovněž poprvé veřejně a kompletní, neboť v obou případech oproti F. Bardonovi obsahují protigénie. 3. kniha kabal. schémat. 
Karl Erich Grözinger, Kafka a kabala, Rybka pub., 1997 Uvedení do židovské mystiky pro čtenáře díla Franze Kafky. Zvratné, česko-německé vydání. Franz Kafka byl nejen velkým spisovatelem, který poznamenal několik generací čtenářů a kritiků, nýbrž i významným náboženským a mystickým autorem. Profesor Erich Grözinger považovaný za jednoho z největších znalců východoevropského židovství dokládá, že Kafkovu dílu nelze plně porozumět bez znalosti židovské mystiky, kabaly.
Nachman z Braclavi, Příběhy rabiho Nachmana, Argo Kniha mystických příběhů proslulého chasidského cadika, vnuka Baal Šem Tova, vydaných posmrtně. Třebaže v nich najdeme i motivy nežidovské, myšlenkově čerpají především z duchovní tradice chasidismu a patří k nejvýznamnějším prózám pod jejím vlivem napsaných. Text je opatřen komentářem, který čtenáři umožňuje pochopit prvky vázané na daný kulturní okruh.
Joel C. Dobin, Kabalistická astrologie aneb Posvátná tradice židovských mudrců, Volvox Globator Dávní židovští učenci vytvořili nejbohatší, nejsubtilněji propracovaný astrologický systém známý v západním světě. Tato praxe však byla téměř zapomenuta. Rabi Joel C. Dobin, který se kromě svého povolání duchovního věnuje řadu let i astrologii, se ve své knize soustřeďuje na astrologické pasáže v kabale, Bibli, Talmudu a Midraši a dokazuje, že tato nesmírně důmyslná tradice má dnes stejnou platnost jako před tisíci lety. Klíčem k tomuto systému je zejména Kabala, v níž posvátný strom života spojuje vlivy dvanácti konstelací zvěrokruhu a sedmi planet s jednotlivými hebrejskými písmeny, a tak vzniká jedinečná metoda k sestavování horoskopů.
Modlitební kniha – Sidur, Sefer Hebrejsko-česká verze židovských modliteb pro všední den a šabat.
Avraham Cohen, Talmud pro každého, Sefer Rozsáhlý, tematicky uspořádaný výbor z talmudských citátů s autorovým komentářem.