Znamení a úkazy
Zvony - Kryštof - kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou
  
20.4.2003 utrhlo se srdce zvonu Kryštof. 
 
Srdce mohutného zvonu Kryštof, odlitého v roce 1602, který je třetím největším zvonem v Čechách, se v neděli v poledne utrhlo při zvonění na velikonoční mši v kostele Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou. 
Pro rychnovské věřící to byla nepříjemná událost a přikládali selhání zvonu právě o nejvýznamnějších křesťanských svátcích chmurnou symboliku. V pondělí ráno se před osmou hodinou scházeli na slavnostní mši do kostela svatého Havla a mnozí té události nechtěli vůbec věřit. "Říkala jsem si, jaký má opravený zvon nádherný plný tón. Musela na něj sáhnout ruka bezbožníka a přinese nám to deset let utrpení," prorokovala farnice Věra Prozerová. Řádové sestry spěchající na ranní mši se okamžitě ptaly, jestli se něco nestalo zvoníkům. "Chvála bohu," jednohlasně zašeptaly jeptišky a s úlevou se pokřižovaly. "Kryštof zazvonil v neděli asi třicetkrát, pak ztichl. Říká se, že když spadne srdce zvonu, umře farář, ale tomu nevěřím," řekl Právu s vyrovnaným úsměvem rychnovský duchovní správce děkanství Jan Rybář. Tunový zvon byl opravován více než půl roku a odzkoušen byl bez problémů v sobotu odpoledne. 
"Sobotním zvoněním jsme chtěli poděkovat všem, kteří nám se sháněním peněz pomohli," řekl ředitel společnosti Kryštof Josef Malý. Netušil, že za 20 hodin Kryštof při oficiální premiéře po dlouhé opravě k smrti vyděsí zvoníky.Věhlasnému zvonařskému rodu Manoušků se v minulosti nikdy nic takového nestalo. "Manoušků je mi líto. Pan hrabě Kolowrat, majitel zámku, ke kterému zvonice patří, se na opravený zvon odmítl podívat. Jako by něco tušil," podotkl farář Rybář.
zdroj: http://www.zvony.go.cz/  Pavla Jugmannová