Kalendář svátků
Křesťanství - Velikonoce ve Velké Británii
 
Už předvelikonoční období se v Británii vyznačuje řadou zvyklostí a tradic. Patří mezi ně i pořádání jarních závodů osmiveslic univerzit z Cambridge a Oxfordu na Temži v Londýně, oslava jarní rovnodennosti nebo docela zvláštní tradice palačinkových závodů. Těmi je pověstné městečko Olney z hrabství Buckinghamshire. Tam se s palačinkami běhá o závod už od roku 1445. Závodí ženy - mužům je tato tradice odpírána - a trať vede od kostela k tržišti. Na pánvích mají závodnice při běhu, který startuje pravidelně odpoledne o masopustním úterý, rozpečené lívance. Modernizace tradic letos změnila zvyklosti, jako atrakce například běhal s pánví i britský ministr sportu. I když se občas tvrdí, že vlastní svátky Velikonoc v Británii nepřinášejí žádné tradiční zvyky, není to tak docela pravda. Přitom je fakt, že mnoho lidí ani netuší, proč se Velikonoce slaví. Podle průzkumu má jedna třetina populace svátky jara zafixované jen ve spojení s vajíčky, ale netuší proč.
Velikonoční vajíčka
Vajíčka k těmto svátkům patří i v Británii, i když jinak než u nás. Kromě slepičích a křepelčích, která jsou v prodeji po celý rok, zahrnuje velikonoční nabídka i vejce krocaní, bažantí, a dokonce i pštrosí. Kdo chce být superoriginální, najde v obchodním domě Harvey Nichols ivajíčka racků, ale ta musí být před uvedením na trh uvařená, tak stanoví zákon. Nejvíc se ovšem objevují vajíčka čokoládová. V britských rodinách se o Velikonocích pořádají přímo "hony na vajíčka". Děti po celém bytě hledají ukrytá čokoládová vejce, a kdo najde, ten hned konzumuje. Výrobci nabízejí z čokolády nejen tradiční vajíčka, ale i obligátní kuřátka, zajíčky a další figurky. Na velikonoční svátky se v Británii prodají doslova tuny čokolády. Každoročně se obchodní domy předhánějí, kdo bude mít v nabídce nejtěžší a největší, popřípadě nejoriginálnější vajíčko. K vidění i ke koupi jsou obří čokoládová vejce o hmotnosti několika kilogramů. V roce 1997 místní firma Cadbury prodala o Velikonocích čokoládová vajíčka v takovém množství, že postavena na sobě by se tyčila devětsetkrát výš než Mount Everest. Milovníci drahých kamenů zase mohli ve vajíčku jiné podnikavé firmy najít ukryté diamanty. Největší v hodnotě tisíc pět set liber. Klenotnictví Garrard lákalo v roce 1966 zákazníky na vejce zlatá. Tento velikonoční dárek měřil sice jen třináct centimetrů, ale vážil víc než tři kilogramy a dvaadvacetikarátové zlato bylo přikrášleno rubíny, smaragdy a diamanty.
Královská rodina
S britskou královskou rodinou je spojen jeden tradiční velikonoční zvyk. Už ve dvanáctém století v den před Velkým pátkem obdarovávali angličtí panovníci chudé. Zvyk se změnil v patnáctém století tak, že je počet obdarovaných shodný s věkem panovníka. Mince speciálně ražené pro tuto příležitost navíc nedostávají už jen chudí, ale také sirotci, vdovy a lidé, kteří se aktivně věnují dobročinné práci. Letos by tak měla třiasedmdesátiletá Alžběta II. při bohoslužbě na Zelený čtvrtek obdarovat stříbrnou mincí třiasedmdesát žen a třiasedmdesát mužů, poddaných Jejího Veličenstva. Tyto zvláštní mince v hodnotě pouhých několika pencí se okamžitě stávají středem zájmu sběratelů, kteří za ně nabízejí desítky liber a za starší ještě mnohem víc. V roce 1992 byla jedna taková mince z velikonoční panovnické almužny z roku 1953 vydražena na pět tisíc dvě stě liber.
Další akce
Velikonoce jsou každoročně časem, kdy se ve Velké Británii po období zimy otevírají opět brány kulturních památek, historických budov a zahrad. Tradicí jsou i velikonoční průvody. V londýnské Covent Garden se koná tradiční soutěž pivovarských spřežení a pouštění draků. Právě Velikonoční neděle a pondělí patří nejrůznějším přehlídkám draků v Hampsteadu i na dalších místech Londýna. V některých částech Anglie přežívá starý zvyk, kdy o druhém pondělí po Velikonocích ženy přivazují muže k židlím a vymáhají na nich jako výkupné drobné mince. Muži jim stejným oplácejí den poté, ale výkupným bývá polibek.