Aktuality  2012
   
 Na Marsu nalezen kámen nezvyklého složení
     
  Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po případných stopách života, narazila na horninu v jiném složení, než na jaké byli vědci na rudé planetě zatím zvyklí. Kámen jehlanovitého tvaru o velikosti fotbalového míče je tvořen prvky sopečného původu, které jsou na Zemi sice známé, ale přece jen poměrně vzácné, uvedly v pátek agentury.
Sonda Curiosity použila k prozkoumání horniny robotickou paži a také na ni zaměřila laserový paprsek. Vědce podle agentury AP překvapilo, že obsahuje více sodíku a draslíku, než je obvyklé.
Podle Edwarda Stolpera z technologického ústavu v kalifornské Pasadeně má kámen podobné složení jako skály sopečného původu například na Havajských ostrovech. Ty vznikají pod mohutným tlakem ve vlhkém prostředí hluboko pod zemským povrchem. Není ale jasné, zda kámen na Marsu vznikl za stejných podmínek.
Vědci zatím nezjistili stáří zkoumaného objektu, který už pojmenovali Jake Matijevic podle nedávno zemřelého inženýra NASA, jenž se podílel na vývoji podvozku Curiosity.
Robot od přistání počátkem srpna ujel zhruba půl kilometru. Tunové vozítko pohání radioizotopový termoelektrický generátor využívající přirozeného rozpadu plutonia 238.
 
     
     
  Zdroj: Novinky.cz