Aktuality  2006
   
 Sonehenge v pralese
     
 
Brazilští archeologové objevili v amazonském pralese největší observatoř předkolumbovské Ameriky. Jde o kruhovitý komplex, který připomíná megalitické evropské stavby. Observatoř se skládá ze 127 žulových kamenů s výškou až tři metry. Balvany jsou v pravidelných rozestupech rozesety na mýtině vzdálené asi 16 kilometrů od městečka Calceone v brazilském státě Macapá.
Ale opatrně: velký objev je to jen možná. Proč? Zatím toho totiž odborníci vědí skutečně velice málo. Archeologové teprve zahajují první práce. Místní obyvatelé znají stavbu už dlouhé roky, ale archeologové ji přehlíželi. Odborníci z Vědeckého a technologicko-výzkumného ústavu státu Amapá (IEPA) ji zaznamenali až při průzkumu, při kterém spolu s ministerskou komisí vyhodnocovali hospodářskou situaci v oblasti.
První průzkumy prý hypotézu o lidském "zavinění" potvrzují, řekla Mariana Cabralová z IEPA brazilským novinám O Globo. Archeologové podle ní zjistili, že v den zimního slunovratu (v prosinci) vychází Slunce přímo nad jedním z kamenů. V dalším balvanu je otvor, kterým v tento den procházejí sluneční paprsky. To by svědčilo pro hypotézu, že stavba sloužila jako chrám související se zemědělskou magií. A tedy patrně i jako "hvězdná pozorovatelna". Nezvratné důkazy to ale nejsou. Pokud stojí v kruhu 127 kamenů, je pravděpodobnost, že nad jedním z nich bude vycházet během slunovratu Slunce, dosti vysoká. Tuto i jiné námitky může vyvrátit jen další podrobný výzkum. Zatím nelze komplex ani časově zařadit. První odhady určují jeho stáří na 500 až 2000 let. Jde o nepřímé důkazy založené na dataci úlomků keramiky nalezených okolo megalitů.
Vědci ale nemají žádnou představu, jaká kultura komplex sestrojila či jakou technologii tvůrci "amazonského Stonehenge" využívali. Podle Mariany Cabralové je ovšem jednoznačné, že jde o dílo relativně vyspělé společnosti. A to je na celém objevu nejzajímavější: kde se taková civilizace v pralese vzala?
Podle starších představ tam kvůli místním podmínkám vzniknout nemohla. Vědci se domnívali, že pralesní půda je příliš chudá a umožňuje jen primitivní hospodaření. Ale nedávno zjistili, že tehdejší obyvatelé dokázali "vytvářet" z pralesní půdy kvalitní černozem, která dodnes dokonale plodí a je žádaným hnojivem. Takže v pralese se s trochou vynalézavosti žít dá. Přítomnost relativně vyspělé civilizace v okolí Calceone tedy není vyloučena. Lidé v této oblasti mohli mít své vlastní "triky". Na závěry je však brzy, skutečná práce na zajímavém objevu teprve začíná. Ale megality uprostřed pralesa naznačují, že pod kořeny amazonských lesů možná dříme skvělá budoucnost pro archeology.

Pralesní svatyně
V brazilském státě Macapá místní archeologové objevili pozůstatky kruhovitého komplexu z kamenů. Podle prvních náznaků souvisel s praktikováním zemědělské magie (snad vyznačoval slunovrat, a tedy roční období). I když se nemůže velikostí rovnat anglickému Stonehenge, nápadně se mu podobá charakterem.
A je podobně záhadný.

Brazilský Prášil nelhal?
Francisco de Orellana (1511 - 1546) španělský conquistador a spolubojovník
Francisco Pizzara (1478 - 1541) sjel Amazonku poté, co během jedné výpravy zabloudil. O svém putování napsal pojednání, v nemž popisuje pralesní města, vyspělé civilizace a také boje s "Amazonkami". Nikdo jeho líčení nepokládá za důvěryhodné, ale zrnko pravdy na jeho šprochu být mohlo.

 
     
  Zdroj: http://lidovky.zpravy.cz