Pránajáma

Dechové cvičení zvané pránajáma, patří mezi jógové léčebné techniky, jež jsou schopny přivést vědomí k mimořádné vyváženosti. Při cvičení pránajámy zažívá člověk stav „čistého bytí“ a tím se i učí přijímat, chápat a poté i předávat lásku a mír v pravém slova smyslu. Pránajáma má mnoho léčivých účinků. Podporuje tvořivost a mění kvalitu života, přináší pocit štěstí a spokojenosti. Jsou různé typy pránajámy. Ájurvéda kvalifikuje druhy cvičení a doporučuje podle konstituce variantu, která vede k harmonizaci dóš. Lidé konstituce pitt by měli cvičit dýchání levou nosní dírkou. Při tomto cvičení se nadechuje levou nosní dírkou a vydechuje se pravou nosní dírkou, při použití palce a ukazováčku k uzavření či otevření nosních dírek. Toto cvičení má chladivý účinek na tělo a zvyšuje ženskou energii. Lidé typu kaf by měli provádět dýchání pravou nosní dírkou, tedy nadechovat pravou nosní dírkou a vydechovat levou nosní dírkou. Toto cvičení má zahřívací efekt na tělo a stimuluje mužskou energii. Konstituční typ vát by měl provádět střídavé dýchání nosními dírkami. Protože vát je aktivní energie a střídavé dýchání přináší rovnováhu.

Pro tělnatější typy lidí se doporučuje dýchání, kterému se říká „ohnivý dech“. Provádí se v sedě v pohodlné pozici. Oběma nosními dírkami vstupuje hluboký nádech a vystupuje silný výdech. Nádech přichází po každém výdechu naprosto přirozeně. Toto cvičení pomáhá při metabolismu tuků. Cvičení se má provádět minutu, pak minutový klidný dech a odpočinek a pak opět ohnivý dech po dobu jedné minuty a opět minutový odpočinek a poslední kolo ohnivého dechu. Cvičení je stejně účinné jako běh na 3 kilometry. Pokud toto cvičení dělá člověk s nadváhou, začne se potit a dostane žízeň a chuť na studené nápoje. Při nadváze se chlazené nápoje nedoporučují, napomáhají totiž tvorbě tuků v těle.

Pránajáma pročišťuje plíce, srdce, ostatní orgány a nádís, což jsou kanálky rozvádějící v těle pránu. Pokud je pránajáma prováděna neopatrně a nesystematicky, může způsobit poruchy v těchto jemných orgánech, avšak může léčit nemoci, pokud je prováděna správně. Čtenář by neměl začít cvičit pránajámu bez zkušeného cvičitele.