Studánky 
Karlova studánka 800 m.n.m.

 

Popis:
Historie:
PRAMENY
Zprávy o prvních pokusech, jak využívat zdejší prameny k léčebným účelům, pocházejí ze 17.století, ale láznì vznikly o 100 let později, v roce 1785, kdy celé bruntálské panství patřilo po konfiskaci po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 Řádu německých rytířů.
Nejdříve byly využívány prameny vyvěrající v blízkosti dnešního hotelu Džbán. Na prameny byl upozorněn tehdejší místodržitel z Bruntálského panství baron von Riedheim, dal je vyčistit a postavit kolem nich kamennou zídku. Popularita pramenů rychle rostla a o celou věc se začal zajímat velmistr Řádu František Maxmilián II. Na jeho žádost profesor von Welle provedl rozbor vody a v kyselkách zjistil značný obsah minerálních látek. Dolní pramen byl uznán jako léčebný a pojmenován na Maxmiliánův.
V roce 1785 byl u pramene postaven dřevěný lázeňský dům s 15 kabinami, ve kterých byly údajně dvě dřevěné vany pro léčbu koupelemi. Ordinoval zde i velmistrův lékařský poradce Dr. Heiderich z Opavy. Blahodárné síly pramenů přitahovaly stále více návštěvníků. Léčebný postup zůstával stejný - voda ke koupelím se ohřívala žhavou struskou, která se vozila z hubertovských hutí na vozech do prostoru dnešních lázní. Budovaly se další dřevěné kabiny.
Roku 1803 byl postaven zděný koupelový dùm (dnešní Pošta), do kterého byla ohřátá voda vedena dřevěným potrubím. V 19.století byla několikrát provedena analýza minerálních vod (1812, 1828, 1861). Vzhledem ke zvýšené potřebě vody byly vybudovány další zdroje - prameny Karlův, Antonínův a Bezejmenný. Tyto zdroje zachycovaly mělkými jímkami podzemní vývěry. V roce 1862 byl objeven pramen Vilém, který byl analyzován v roce 1863 a 1881. 
HUBERTOVSKE HUTĚ
Osídlování Bruntálska probíhalo v období od 12. do 16. století. Do kraje přicházeli němečtí osídlenci za účelem těžby kovů: železa, mědi, cínu, olova, zlata a stříbra.
V okolí Karlovy Studánky se ruda těžila v Ludvíkově, kde byly železné hamry, a jižně od Hvězdy směrem na Malou Morávku. Železné hamry byly také na Hubertově (viz foto). Na místě dnešního hotelu Hubertus byla původně tavírna a k ní směřovaly štoly, kudy se přiváděla voda z údolí Bílé Opavice (dnes Bílá Opava). Zbytky štol jsou dodnes znatelné. Nad Hubertusem volně leží kvádry kamenů, které pravděpodobně tvořily původní bránu k železným hamrům.
Dělníci, kteří zároveň pracovali v lesích a pálili dřevo na dřevěné uhlí, objevili roku 1768 pramenitou vodu, které se začalo říkat „Kyselé lesní prameny“, „Dobrá voda“ či „Bruntálská kyselka“.
V roce 1778 si bruntálský občan K.Riedel, který již delší dobu trpěl bolestmi nohou, zkoušel léčit svou chorobu zdejší kyselkou, kterou ke koupelím ohříval žhavou železnou struskou z hutí. Léčba měla neočekávaně příznivé výsledky. Tento způsob léčení se na radu bruntálského lékaře začal rychle šířit mezi dalšími nemocnými. Železnou struskou z hutí se voda ke koupelím ohřívala i po vzniku lázní a prvních lázeňských domů.
Ohřívání minerální vody pro koupele struskou z blízkých vysokých pecí bylo balneologicko-technickou zvláštností Karlovy Studánky. Do lázní se horká struska dovážela několikrát denně z Hubertova v tzv. pekelném stroji a vhazovala se do van s minerální vodou. Později se minerální voda ohřívala struskou v malém domku za dnešní Poštou ve velkých kádích s naloženými smrkovými větvičkami a odtud se sváděla samospádem do lázeňských domů. Když se v hutích nepracovalo, ohřívala se voda také ponořenými horkými železnými dílci, které se rozžhavovaly nad ohništěm. Koncem 80. let minulého století se od tohoto způsobu ohřevu upustilo a nahradil se ohříváním horkou parou.

Řád německých rytířů
Řád německých rytířů byl založen v roce 1190 v Palestině. Karlovu Studánku získal po konfiskaci spojené s porážkou českých stavů na Bílé Hoře v roce 1620.
V historii Karlovy Studánky sehrávala důležitou roli osada s vysokými pecemi na tavení železa, založená roku 1703 velmistrem Řádu německých rytířů Ludvíkem, na jehož počest byla pojmenována blízká sousední obec Ludvíkov. Po založení lázní v roce 1785 a výstavbě prvních dřevěných budov koncem 18.století si zájem a příliv pacientů v 19. století vyžádal výstavbu zděných léčebných domů.
V roce 1803 bylo toto léčebné místo přejmenováno na počest velmistra Řádu, habsburského arcivévody Karla Ludvíka (který byl vnukem Marie Terezie a přemožitelem Napoleona u Aspern) z Hinenwieder na Karlsbrunn, dnešní Karlovu Studánku. V 19.století se Řád staral o vybudování dalších lázeňských objektů (viz přiložené kresby, malby, fotodokumentace a přehled jednotlivých objektů).
Výstavba pokračovala i v období před první světovou válkou. Za první světové války byl provoz lázní značně omezen, mnoho léčebných domů obsadila armáda. Ale už v roce 1920 se tu léčilo 1000 pacientů.
Rok 1938 znamenal zábor pohraničí a Karlova Studánka připadla do Sudet s vyvlastněním řádového majetku. Provoz lázní převzala na krátkou dobu soukromá německá společnost, později celé lázně zabrala německá armáda.

Význam:
Poznámky:
Fotogalerie: