Sídla
Sušice 540 m.n.m.

 

Kostel svatého Felixe a kapucínský klášter.
Popis:
Arciděkanský kostel sv. Václava byl postaven v polovině 14. století a do něho byla jako sakristie zapojena starší kaple ze 13. století. Roku 1707 se při velkém požáru města zřítila věž a část lodní klenby. Nová přestavba z let 1884 - 1885 je dílem A. Perrina a dodala chrámu pseudogotické prvky.
Hřbitovní kostel P. Marie pochází také ze 14. století. V 15. století byla k němu přistavěna tzv. Kabátovská kaple, zachovaná v neporušeném gotickém slohu, i s hvězdovou klenbou. Po požáru r. 1581 byl kostel přestavěn a byla mu přidána věž.
Kostel sv. Felixe a kapucínský klášter byl založen r. 1654 pro posílení věřících a potlačení protestantství. Původně byly budovy jednoduché, bez výzdoby, jak to vyžadovaly stanovy řádu. V 18. století byla přistavena Kaple sv. Kalvárie.
Voprchovský dům (muzeum) , dřívější děkanství na náměstí je zachovalý gotický dům se zachovalým původním zdivem, portálem a štíty zadního traktu. Kolem roku 1600 získala budova malebný renesanční štít. Dnes je sídlem Muzea Šumavy s bohatými sbírkami k dějinám horního Pootaví, historii města a sušického sirkařství.
Radnice byla přestavěna po požáru roku 1707, další přestavby proběhly v letech 1850 a1898. Pozůstatkem původní radnice je renesanční portál v přízemí. V průjezdu je umístěna mramorová deska na památku postavení hradeb roku 1322, přenesená z Klášterní brány
Židovský hřbitov se nachází mezi okružní komunikací a hradební zdí. Původně byl hřbitov zřízen pod městským opevněním r. 1626. Nyní je významnou kulturní památkou.
Opevnění města bylo vybudováno r. 1322 a obepínalo v oválu město. Přirozenou součástí opevnění byla řeka Otava, říčka Roušarka, bažinatý terén na jihu a vodní příkop. Do dnešní doby se z hradeb zachovaly pouze malé zbytky (např. u autobusového stanoviště na nábřeží) a zbytky Klášterní brány u mostu přes Otavu.
Svatobor je zalesněný vrch nad Sušicí, 845 m n. m. Na vrcholu stávala již od roku 1890 rozhledna a útulna Klubu českých turistů. V roce 1934 byla stará rozhledna zbořena a postavena nová chata s rozhlednou. Rozhledna je vysoká 26 metrů, dostaneme se sem po červené turistické značce asi po hodině chůze ze sušického náměstí.
Poutní kaple Anděla Strážce na kopci Stráž je z let 1682 - 1683. Prostranství kolem ní bylo ohrazeno ambity a pak i kaplemi v nárožích. Je otevřena každoročně o sušické pouti první neděli v září. Na vrchu v nadmořské výšce 551 m n.m. bylo původně strážní a pozorovací stanoviště, sledující bezpečnost osady rýžovníků stříbra.

Historie:
Území města Sušice bylo dle archeologických nálezů osídleno již ve starší době kamenné. Další archeologické nálezy se datují do pozdní doby bronzové, z tohoto období pochází bronzový hrot kopí nalezený na sušickém náměstí. Z doby laténské pocházejí nálezy keltských zlatých mincí a z 11. století je slovanské kostrové pohřebiště, objevené při úpatí Svatoboru.
Město Sušice bylo původně pravěkou rýžovnickou osadou při obchodní cestě do Bavor. Její jméno značí suché místo uprostřed vodních toků Otavy a Roušarky. Osada byla založena patrně kolem roku 790, 1. písemné zmínky pocházejí až z roku 1233. Ve 12. století patřilo celé Sušicko bavorským hrabatům z Bogen. Český panovník Přemysl Otakar II. pravděpodobně již kolem roku 1257 vojensky obsadil celé Sušicko a někdy po roce 1260 začal budovat královské město, které se mu mělo stát oporou v tomto kraji. Toto období vývoje města bylo dovršeno vybudováním důkladného opevnění s dvojitým pásem hradeb a 3 branami za Jana Lucemburského.
Zdrojem bohatství sušických měšťanů byla zlatá rýžoviště a obchod s Bavorskem, který byl umožněn výhodnou polohou Sušice na obchodní Zlaté stezce, po níž se dovážela zejména sůl.
V husitství stála Sušice na straně táborského městského bratrstva. Velký hospodářský růst města nastal v 16. století, kdy Sušičtí obchodovali se sousedním Bavorskem se solí, obilím a sladem. Došlo k nákladným přestavbám domů a na sklonku století byla postavena uprostřed náměstí i nová renesanční radnice. Její renesanční vzhled byl však zničen požárem v roce 1707. Z tohoto období pochází také budova nynějšího muzea s mohutným atikovým štítem.
V 17. a 18. století město hodně trpělo válkami, požáry a protireformací, jíž měl napomáhat kapucínský klášter ve městě a poutní kaple na vrchu Stráži nad městem.
V 19. století nastává doba nového rozkvětu. V roce 1839 zde Vojtěch Scheinost zavedl výrobu fosforových zápalek a právě tato výroba proslavila Sušici po celém světě. Dále se zde rozvinul kožedělný průmysl a koncem 19. století těžba a zpracování vápence. Jestliže na počátku 19. století mělo město přes 3 tisíce obyvatel, na počátku 20 století zde žilo 6,5 tisíce obyvatel.
Význam:
Poznámky:
Barokní kaple Anděla strážce
Podle pověsti se zde malému chlapci při hře ovinul kolem nohy jedovatý had. Chlapec ve velkém strachu a úzkosti spatřil anděla, který se k němu sklonil a ochránil před nebezpečím.
Hrádek u Sušice 
Při stavbě nové okresní silnice v roce 1937 z Tedražic do Hrádku u Sušice narazili dělníci na místo, kde to silně dunělo. Poté jen v hliněném terénu našli chodbu 24 m dlouhou a 1,5 m vysokou. Směr chodby ukazoval do tedražického dvora, bývalé tvrze. Také z ní se táhne chodba asi 20 kroků dlouhá, zakončená závalem. Sloužila zřejmě jako záchranná. Tvrz patřila Marholtům z Tedražic, Perglasům, rytířům Stokovským aj. Ačkoli byla chodba v hlíně, všechny překvapila dokonalostí, se kterou byla zhotovena.
Fotogalerie:
Barokní kaple Anděla strážce  Kostel sv. Václava.
Radnice (sídlo Městského úřadu).  Zbytky opevnění a Klášterní brány.