Ostatní  mystická  místa  
   Stezky
Stará Boleslav - Praha
Stará Boleslav, blatné přemyslovské hradiště postavené na začátku 10. století a místo smrti sv. Václava, měla v 10. století spojení s Prahou jako centrem Přemyslovců na Hradčanech po prastaré trase. Tuto komunikaci lze označit jako prvou část dálkové komunikace nazvané Polská stezka. Ta vedla od Prahy po Brandýs nad Labem (odtud mířila Polská stezka dále po levém břehu Labe k východu). Z Brandýsa vedl brod přes Labe do Staré Boleslavi a od Staré Boleslavi navazovala k severovýchodu dálková trasa Nisko-jizerská.
Před polovinou 11. století byl ve Staré Boleslavi postaven kostel sv. Václava. Od té doby je spjato putování na staré trase též se svatováclavskými poutěmi. Tato Svatá cesta byla v letech 1680-1690 vybavena čtyřiačtyřiceti výklenkovými kaplemi, z nichž se dodnes zachovala jen malá část (Poutě do Staré Boleslavi 1995). Poutní trasa zachovává zásadní směr, ovšem proti původnímu průběhu je již v detailech mírně pozměněna.
Nejstarší trasa, snad už z pravěku, se pravděpodobně držela (jak bývalo obvyklé) vodního toku, v tomto případě Vinořského potoka. Od Prahy cesta vedla také kolem vody, podél Rokytky od jejího ústí do Vltavy v Libni přes Vysočany, kde se překonává výškový stupeň a spěje k prameni Vinořského potoka u Kbel. Dále se cestovalo po levém břehu potoka přes Vinoř a Popovice až do Brandýsa k brodu, jehož přesnou polohu nelze dnes určit. Za uplynulé tisíciletí se měnilo koryto, sedimentovaly různé nánosy i se odplavovaly usazeniny. Je jen možno pro pozdější dobu z pozice uliční sítě obou městských částí (dnešního souměstí) usuzovat na to, že stezka přicházela od západu a ústila do jihozápadního kraje nynějšího Brandýsa. Pravděpodobně vedla k brodu po ulici dnes zvané Pekařská, vedoucí jako osa města od jeho kraje k řece, k místu brodění. Také o místě výstupu z brodu ve Staré Boleslavi se dá usuzovat jen přibližně, že na něj navazuje směr hlavní uliční osy města.
Z konkrétních informací mohu konstatovat, že právě naznačený průběh Polské stezky od Prahy k Staré Boleslavi je doložen už od mladého neolitu archeologicko-geofyzikálním nálezem rondelu. Jak M. Kuna upozorňuje, je však z pozdější doby (bronzové, halštatské i ze středověku) možno nalézt několik opevněných hradišť nad pravým břehem potoka, kde bylo osídlení hustší. Z toho vyplývá, že pochod podél potoka se konal tu z jedné, tu z druhé strany potoka podle měnících se potřeb a snad i chuti. Svatá cesta, určená podle umístění kapliček, se odlišuje především v části za Podolánkou, kde se brodem nebo spíše mostkem dostala na druhý břeh potoka a pokračovala přes Dřevčice a podél Vrábí až k Brandýsu, jak to zachytil Dvořák.
Ani dlouhý čas nezpůsobil příliš změn na průběhu cest Přemyslovců z obou jejich opor na Labi a na Vltavě. Ty opěrné body, které kontrolovaly pohyb na obou březích hlavních českých řek a také jejich vzájemné nejkratší pěší či jízdní spojení, zřejmě pomohly zajistit Přemyslovcům ovládnutí středních Čech jako centra země a později i ovládnutí celých Čech.
Zdroj a citace: R.Květ - Duše krajiny - Academia